THE EASTERN COMPANY— Sankey Diagram
Quarterly mode · period ending 2026-01-03 · SEC EDGAR
ComparingFY2026 (Q4) vs FY2024 (Q4)
Revenue
$58M
Gross Profit
$13M
Operating Income
$2M
Net Income
$1M
Click a Metric or Sankey Node to View Historical Trends
Show Source Data (Audit Panel)
| Line item | FY2026 (Q4) |
|---|---|
| Revenue | $58M |
| COGS | $44M |
| Gross Profit | $13M |
| R&D | $928K |
| SG&A | $10M |
| D&A | $0 |
| Other OpEx | $0 |
| Operating Income | $2M |
| Interest Exp. | $882K |
| Other Non-Op | $0 |
| Pretax Income | $1M |
| Tax | $115K |
| Net Income | $1M |
QuarterCharts · SEC EDGAR data · EML · Comparing FY2026 (Q4) vs FY2024 (Q4)