VERA BRADLEY, INC.— Sankey Diagram
Quarterly mode · period ending 2026-01-31 · SEC EDGAR
ComparingFY2026 (Q4) vs FY2024 (Q4)
Revenue
$85M
Gross Profit
$41M
Operating Income
$526K
Net Income
$526K
Click a Metric or Sankey Node to View Historical Trends
Show Source Data (Audit Panel)
| Line item | FY2026 (Q4) |
|---|---|
| Revenue | $85M |
| COGS | $44M |
| Gross Profit | $41M |
| R&D | $0 |
| SG&A | $38M |
| D&A | $2M |
| Other OpEx | $0 |
| Operating Income | $526K |
| Interest Exp. | $0 |
| Other Non-Op | $0 |
| Pretax Income | $526K |
| Tax | $0 |
| Net Income | $526K |
QuarterCharts · SEC EDGAR data · VRA · Comparing FY2026 (Q4) vs FY2024 (Q4)